środa, 19 października 2016

Nadruki na tekstyliach Sitodruk vs Sublimacja



1.Podstawowe metody tworzenia nadruków na odzieży

Przez ostatnie lata zauważyć można tendencje do powstania coraz to nowych metod robienia nadruków na odzieży. Spowodowane jest to zapotrzebowaniem rynku oraz charakterystyką różnych zleceń. Analizując owe zapotrzebowanie zauważyć można, że coraz więcej osób decyduje się na unikalne pamiątki – nic dziwnego. Jako klient stajemy przed wyborem albo kupić „chiński produkt” lub uruchomić wyobraźnie i zaprojektować coś na własną rękę. Wyróżnić można kilka podstawowych metod tworzenia nadruków:
- sublimacja
- sitodruk
- nadruk bezpośredni DTG
- folia flex/flock
W dzisiejszym wpisie chciałbym skoncentrować się głownie na 2 pierwszych metodach ze względu na ich popularność oraz dostępność. Moim zdaniem 80% klientów którzy poszukują firm znakujących odzież trafia do pracowni sitodruku lub firm oferujących sublimację.

2. Sitodruk – fundamentalna metoda nadruku na odzieży.

Zacząć można od tego że sitodruk jest najstarszą formą druku która wywodzi się z krajów dalekiego wschodu. Jest to nic innego jak druk szablonowy pozwalający na seryjną produkcję nadruku  w oparciu o wcześniej przygotowany szablon/matrycę. Metoda ta jest bardzo charakterystyczna w ogromnym skrócie drukarz przepycha farbę manualnie lub za pomocą automatu przez przygotowaną matrycę.  Moim zdaniem dobry sitodruk  jest najlepszy z dostępnych metod ze względu na trwałość nadruku, farba stosowana w sitodruku jest zrobiona na bazie żywicy którą nikt nie chciałby się ubrudzić ;-)
W tej technologii nadruki mogą być prane w temperaturze  nawet 90 stopni czego nie oferuje żadna inna metoda. Oczywiście nadruk wytrzyma ale co stanie się z koszulką przy takim praniu odpowiedz sobie sam. Wynika z tego że nadruki robione metodą sitodruku są wstanie przeżyć klasyczny t-shirt.
Metoda ta znalazła zastosowanie nie tylko w nadrukach na odzieży ale całej branży reklamowej. W tej technologii powstaje dużo innych gadżetów reklamowych takich jak torby z nadrukiem, zapalniczki, kubki wymieniać można długo…
Jak każda metoda Sitodruk posiada również wadę – pewnie większość drukarzy mnie wyklnie ale napiszę to bo taka jest prawda. Sitodruk jest metodą opłacalną przy większych nakładach. Na przykładzie koszulek z nadrukiem mam na myśli nakłady 10 sztuk+  Związane jest to z całą przygotowalnią jaką musi wykonać drukarz, przygotowaniem kliszy diapozytywowej, amortyzacja matryc – jednak koszt detaliczny koszulki przy takim nakładzie nie powinien przekroczyć 20 zł brutto.

2. Sublimacja – fundament druku na poliestrze

Sublimacja jest jedną z prostszych form druku od której bardzo wiele firm rozpoczęło swoją działalność. Do wykonania nadruku potrzebne jest:
a) specjalny papier sublimacyjny
b)Drukarka zalana tuszem sublimacyjnym 
c)  Prasa termo
Jak widać wymagania nie są wygórowane, proces produkcji nie różni się zbyt wiele od wykonania klasycznego wydruku na drukarce z uwzględnieniem pewnych parametrów mam na myśli druk w odbiciu lustrzanym oraz „podkręcenie” jakości druku w ustawieniach drukarki. Następnie gotowy wydruk kładzie się w miejscu gdzie chcemy zrobić nadruk i pod wpływem prasy termo w temperaturze 200 stopni wygrzewamy nadruk przez około 15-20 sec. Papier można oderwać zarówno na gorąco jak i zimno – nie ma różnicy. Metodą sublimacji możemy zdziałać dużo więcej jak tylko zrobić nadruk na poliestrowym t-shircie. Sublimacja jest dużo częściej używana to produkcji rozmaitych gadżetów a najbardziej popularny jest kubek z nadrukiem – metoda sublimacji dzięki swojej prostocie pozwala na realizację nakładów nawet od 1 sztuki – ponieważ nie ma tutaj żadnych kosztów) przygotowania jak w przypadku metody sitodruku. Przeglądając popularne serwisy aukcyjne zauważyć można iż gadżety zdobione tą metodą cechują się bardzo konkurencyjną ceną oraz łatwą dostępnością. Koniec tych superlatyw odnośnie sublimacji :P jak w przypadku sitodruku nie jest to metoda bez skazy. Największym minusem sublimacji jest podłoże druku czyli poliester – duża część klientów nie koszulek poliestrowych/śliskich ze względu na brak komfortu zwiększone pocenie itp. Przyznaje że również należę do tej grupy klientów. Drugi minus tej technologi druku to kolorystyka – brak możliwości druku na ciemnych podłożach oraz specyficzne barwy – duża część klientów mówi iż kolory są „wyblakłe”. Moim zdaniem trochę przesadzają ale faktycznie przyglądając się takim nadrukom w opozycji do np. sitodruku sublimacja wypada blado ;-)

sitodruk

5 komentarzy:

  1. Sitodruk jest bardzo dobrym wyborem, daje on bardzo dużą gwarancję wytrzymałości i dodatkowo nawet po wielu praniach wygląda dobrze. Ja druki na koszulkach wykonuje zawsze w reprotechnice(http://www.reprotechnika.pl), koszulki z takim nadrukiem nosze nawet 3-4 lata :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nadruki ostatnio stały się bardzo modne i zastanawiam sie nad ich trwałością. Nie powiem, bo przecież wszystko zależy od użytego materiału do szycia https://ctnbee.com/pl/kolekcje/materialy-do-szycia z którego powstał dany ciuch. Jeśli jakość tego materiału będzie słaba to nawet najlepszej jakości nadruk nic nam nie da.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sublimacja aktualnie jest nieco droższą technika nadruku,ale bardziej trwałą i dającą lepsze odwzorowanie kolorystyczne. Zawsze wykonujemy flagi reklamowe tym sposobem - HTTPS://agencja-display.pl.

    OdpowiedzUsuń
  4. Prowadząc firmę warto zadbać o jednolity ubiór pracowników. Oczywiście, o taki ubiór musimy zadbać my, jako przedsiębiorcy. Tak się składa, że firm, które są wyspecjalizowane w sprzedaży odzieży oznakowanej logotypami firmowymi nie brakuje, a https://www.odziezdoreklamy.pl/13-spodnie jest jedną z nich.

    OdpowiedzUsuń
  5. Sublimacja i nadruki na odzieży stają się coraz popularniejsze. Wynika to możliwości jaką niesie ta technologia.

    OdpowiedzUsuń